35feet3yrs.jpg

> PAULOWNiACi ANASAYFA
> Paulownia Ağacı Hakkında Geniş Bilgi
> Fotogaleri
> Paulownia Çeşitleri (varieties)
> Paulownia Enerji Tarımı (Biomass / Biyokütle Enerji Plantasyonları)
> Paulownia ile Ara Tarım Uygulamaları
> Paulownia Fidanı Dikim ve Bakım Teknikleri
> Paulownia Fidanını Nasıl Üretebilirim?
> Kök ve Dip Çelikleriyle Fidan Üretim Tekniği
> Yatırma Usulü ve Yeşil Sürgün Çelikleriyle Fidan Üretim Tekniği
> Meristem - Doku Kültürü Tekniği
> Paulownia Tohumu ile Fidan Üretim Teknikleri
> Paulowniaci Ürün Geliştirme Programı Bölge Temsilcilikleri Ağına Sizde Katılın
> Teknik Bilgi İletişim Hattı

Paulownia Ağacı Hakkında Geniş Bilgi


OsTaR Paulownia Ağacı Çeşitleri Fidan Üretim Aşamaları(OsTaR Paulownia Tree Varieties Sapling Production Stages)

paulownia_fidan__retim_a_amalar_.jpg

OsTaR KiRi Süper Klon (Hibrit) Çeşitler(Super Clone (Hybrid) Varieties):

-OsTaR KiRi 01 FT Pavlonya (Paulownia Fortunei X Tomentosa Thunberg )

-OsTaR KiRi 02 FE Pavlonya (Paulownia Fortunei X Elongata)

-OsTaR KiRi 03 FTE Pavlonya (Paulownia Fortunei X Tomentosa X Elongata)

-OsTaR KiRi Shantong Pavlonya (Paulownia Fortunei X Tomentosa Pai)


OsTaR KiRi Süper Seleksiyon Saf Hat Çeşitler (Super Selection Pure line Varieties):

-OsTaR KiRi Pavlonya Paulownia Tomentosa Thunberg

-OsTaR KiRi Pavlonya (Paulownia Tomentosa Pai)

-OsTaR KiRi Pavlonya Paulownia Fortunei

-OsTaR KiRi Pavlonya Paulownia Elongata

-OsTaR KiRi Pavlonya Paulownia Catalpifolia

-OsTaR KiRi Pavlonya Paulownia Kawakami

_________________________________________________________________________________________________________________

OsTaR Paulownia Ağacı fide - fidanı üretim standartları ve parekende satış fiyatları :

_________________________________________________________________________________________________________________

Viyolde Paulownia Fidesi

8,00 TL/Adet
Boy : 15-25 cm
Viyol 200 cc
Kargo ile özel ambalajlarda gönderimi yapılır, yazlık dikimlerde kullanılır.

Büyük Boy Tüpsüz (Çıplak Köklü) 2 Yıllık Büyük Paulownia Fidanı

60.00 TL/Adet
Boy : 1,5-2,5 m
Yaprak dökümünden itibaren erken ilkbahara kadar dikimi yapılır. (Kasım-Mayıs ayları arasında 5'erlik demetler halinde gönderimi yapılır.)

Orta Boy Tüpsüz (Çıplak Köklü) Paulownia Fidanı

40,00 TL/Adet
Boy : 0,8-1,5 m
Kökleri; nem kaybını önlemek, nakliye ve dikim aşamasında köklerin donmamasına karşı özel olarak ambalajlanır ve 10'arlık demetler halinde gönderimi yapılır. Yaprak dökümünden itibaren nisan ayı sonuna kadar dikimi yapılabilmektedir.

Küçük Boy Tüpsüz (Çıplak Köklü) Paulownia Fidanı

20,00 TL/Adet
Boy : 0,4-0,8 m
Kökleri; nem kaybını önlemek, nakliye ve dikim aşamasında köklerin donmamasına karşı özel ambalajlanarak 20-30'luk demetler halinde gönderimi yapılır. Yaprak dökümünden itibaren nisan ayı sonuna kadar dikimi yapılabilmektedir.

OsTaR Paulownia Ağacı Üretimi Yapılan Çeşitleri

OsTaR KiRi Süper Klon (Hibrit) Çeşitler(Super Clone (Hybrid) Varieties):

-OsTaR KiRi 01 FT Pavlonya (Paulownia Fortunei X Tomentosa Thunberg )

-OsTaR KiRi 02 FE Pavlonya (Paulownia Fortunei X Elongata)

-OsTaR KiRi 03 FTE Pavlonya (Paulownia Fortunei X Tomentosa X Elongata)

-OsTaR KiRi Shantong Pavlonya (Paulownia Fortunei X Tomentosa Pai)


OsTaR KiRi Süper Seleksiyon Saf Hat Çeşitler (Super Selection Pure line Varieties):

-OsTaR KiRi Pavlonya Paulownia Tomentosa Thunberg

-OsTaR KiRi Pavlonya (Paulownia Tomentosa Pai)

-OsTaR KiRi Pavlonya Paulownia Fortunei

-OsTaR KiRi Pavlonya Paulownia Elongata

-OsTaR KiRi Pavlonya Paulownia Catalpifolia

-OsTaR KiRi Pavlonya Paulownia Kawakami

OsTaR Paulownia Ağacı Fidanı Toptan (1000 ve Üzeri) Satış Fiyatları:

-Büyük Boy ; 1,5-2,5 m boy 30,00 TL/Adet
-Orta Boy ; 0,8-1,5 m boy 20,00 TL/Adet
-Küçük Boy ; 0,4-0,8 m boy 10,00 TL/Adet
-Enerji ormanı için fidan fiyatları yapılacak sözleşmeyle belirlenir. Büyük viyolde fide 5,00 Tl, Küçük viyolde fide 2,50 TL olarak belirlenmiş olup firma stok durumunu aşan taleplerde 1 üretim sezonu öncesinden sözleşmeye bağlı üretim yapılır.

Merkezi Ofis:
Tel : 0(364) 611 49 71 pbx
Fax: 0(364) 611 78 20
GSM/SMS :0 505 843 48 81

Fidanlık Ofis:
Tel : 0(364) 611 49 71
Fax : 0(364) 611 49 68

www.osmanciktarim.com.tr

osmanciktarim@hotmail.com

_________________________________________________________________________________________________________________

PAULOWNİA AĞACI (ÇİN KAVAĞI)

paulownia_hizli_gelisen.jpg

Paulownia Çinde doğal yayılma alanları bulunan, çok hızlı büyüyen, içinde ülkemizin de bulunduğu Kuzey Yarıkürede yaklaşık 24 milyon dekar arazide ara tarımda, peyzajda, sanayi ormanları ve özellikle kerestesi için yetiştiriciliği yapılan bir ağaçtır.
Ortalama ömrü 70 yıl olup, uygun şartlar sağlandığında 5-7 yılda kesime gelebilmekte ancak en ekonomik kesim zamanı 10. yıldır. Kesimi yapılan ağaçda ertesi yıl kesim yerinden tekrar sürmekte ve tek sürgün bırakıldığında hazır kök sistemi sayesinde hızla gelişip daha çabuk kesime gelebilmektedir.Burada dikkat edilecek nokta kesim yapılırken toprak seviyesinden yapılıp açılan yaranın toprakla kapatılmasıdır. Dolayısıyla bir kere plantasyon dikimi yapıldıktan sonra aynı bitkilerden 60-70 yıl kadar verim elde edilebilmektedir.

Paulownia ülkemizde kışı çok sert geçen karasal iklimin hakim olduğu yerler hariç, hemen hemen her yerde, genellikle kavak yetişen yerlerde yetiştirilebilmektedir. Paulownia tomentosa -25 C, P.elongata -18 C, P.fortunei ve P.catalpafolia ise -10 C ye kadar olan uzun süreli kış soguklarına gövde dayanımı olup günlük ortalama sıcaklık +8 C olduğunda paulowniada gelişme başlar ve 24-29 C de en iyi gelişme görülür. Paulownia bol ışıklı, güneşli yerleri sever. Fidanlar uzun süre gölgede kalırlarsa ölebilirler. Yağışın düzenli olduğu yerlerde 500-2000 mm yağış alan alanlarda fidan dönemi dışında genellikle sulamaya gerek yoktur. Kuvvetli rüzgar alan yerlerde özellikle genç ağaçlar ve fidanlar zararlanabilirler. Böyle bölgelerde 2 yıl önceden hakim rüzgar yönündeki sıralar arası dar tutularak dikim yapılır ve yan dallar alınmayarak doğal olarak paulownialardan rüzgar perdesi oluşturulduktan sonra diğer sıralar dikilir veya kuvvetli rüzgarlı yerlerde ya rüzgar kıranlar tesis edilmeli daha sonra Paulownia dikilmeli veya tesisten vazgeçilmelidir.

young_trees1.jpg

Paulownia ağacı fazla toprak seçiciliği olmamakla beraber derin, gevşek yapılı, hafif killi, kumlu, geçirgen topraklardan hoşlanır. Bitki besin maddesince fakir olan topraklara dayanıklı olmakla birlikte, zengin topraklarda çok daha iyi gelişir. Toprakta taban suyu seviyesi en yüksek olduğu dönemde 1.5 m den yukarıda olmamalıdır. Bitkinin dinlenmede olduğu kış aylarında ve gelişme başlangıcındaki ilkbaharın ilk aylarında uzun süreli toprak üstündeki su göllenmesi köklerin boğulmasına neden olabilir. Toprak pH sı en uygun 6-8 arasında olmalıdır.

Paulownia fidanı dikimi yapılacak arazi öncelikle tesviye yapıldıktan sonra sulama düzeni oluşturulup dip kazanla toprağın alt katmanlarındaki pulluk katmanının (taban taşı) patlatılması ve gevşetilmesi tavsiye edilir. Dikimde fidan çukuru en az 80-100 cm derinlik ve 50-60 cm çapında açılarak alt kısımdan çıkan toprak ve üst kısımdan çıkan toprak ayrı ayrı yığılarak toprağın yapısına göre organik gübreyle (yanmış çiftlik gübresi) en az 1/6, en çok 1/3 oranında karıştırılıp üstten çıkan toprak alta alttan çıkan toprak üste gelecek şekilde dolgu yapılıp fidan oluşturulacak geniş çanağın ortasına tüpten çıkarılarak yerleştirilir ve cansuyu verilir.
Paulownia dikimleri yıl boyu yapılabilme imkanına sahiptir. Sera ortamlarında gelişmeye başlamış fidelerin dikimi ilkbaharda son donlar bittikten sonra başlar ve sonbahar ortalarına kadar devam eder. Ancak Akdeniz Bölgesi gibi sıcak bölgelerde yaz aylarında fazla sıcaklık nedeniyle dikimler fideler topluca açık hava ve güneşe alıştırma işlemlerinden sonra arazide yerlerine dikilmelidir. Ülkemizde kış aylarında arazide çalışmaya uygun zamanlarda kışlık fide ve fidan dikimi yapılabilir. Kışın dikimi yapılan fideler dinlenme döneminde olduklarından açık arazide ilkbaharda uygun iklim şartlarını yakaladıklarında gelişmeye başlarlar. Fide veya fidanlar tüplü olduğu gibi çıplak köklü fidan dikimide yapılabilmektedir. Ancak çıplak köklü fidanlarda söküm, nakliye ve dikim aşamalarında köklerin iyi muhafaza edilmesi gerekir.

paulowniaci15.jpg

Paulownia dikimlerinde sıra arası ve sıra üzeri mesafeler yetiştirme gayesine göre değişebilmektedir. Paulownia ara tarımda kullanılacaksa sıra üzeri mesafeler 3-4 m, sıralar arası mesafeler yapılacak olan tarımsal faliyete göre değişmekte 10-20 m arasında olabilmektedir. Sıcak bölgelerde dekara 100, nemli ve yağışlı bölgelerde 64-84 adet fidan dikilebilir. Sık dikimlerde rekabet halinde düzgün gövde oluşturarak boylanma yaparlar, seyrek dikimlerde yandallar iyi geliştiğinden geniş taç oluştururlar. 5-7 yıllık bir yetiştiricilikten sonra kesim yapılacaksa 4x2,5 m, arazi çevresine çevre dikimleri yapılacaksa fidanlar arası mesafe 1-1,5 m ye kadar düşebilmekte, sunta veya kağıt sanayine yönelik bir yetiştiricilikle her yıl yada iki yılda bir kesim yapılacaksa 2x2 m veya 2x1 m aralık ve mesafe ile kapama dikim yapılmalıdır.


Paulownia özellikle fidan döneminde kesinlikle su stresi yaşamamalıdır.Paulownia suyu seven bir bitkidir. Solma oluştuğunda köklerdeki su gövde tarafından emilir ve köklerde yapısal bozulmalar oluşur. Bu olay fidan dönemindeki paulownia kurtulsa bile bitkinin ileriki dönemlerinde gelişimini kötü yönde etkiler. Bu nedenle toprak yapısına göre sulama periyodik olarak yapılmalıdır.Toprak nemi çok düşük veya çok yüksek olmamalıdır. Bitki susuz bırakılmamalı ancak her gün ve çok fazla su verilirse kökler boğulur ve bitki ölür. Toprak devamlı nemli bulundurulur. Genellikle kumsal topraklarda ve sıcak havalarda haftada bir sulama yapılması uygundur, anacak fidan döneminde kökleri yeterince derinliğe ulaşana kadar haftada iki defa sulanması tavsiye edilir. Tavsiye edilen sulama şekli salma sulama olup sulama fidanların etrafına yapılan çanaklara, biraz gelişmiş ağaçlarda ise karık usulu ile yapılır. Kökleri oldukça derine indiğinden ilk 2 yıldan sonra genellikle yeterli yagış alan bölgelerde sulamaya gerek kalmaz, ancak bitkiler devamlı gözlenir ve yapraklarda solma emaresi görüldüğü taktirde hemen sulama yapılır.

a_img25_b.jpg

Paulownia çok hızlı büyüyen ve özellikle genç dönemde geniş yapraklara sahip bir bitki olduğundan yüksek azota ihtiyaç gösterir. Paulownia fideleri kimyevi gübrelerin hızlı etkilerine karşı çok hassastır. Dikimle birlikte verilen organik gübre ( yanmış çiftlik gübresi ) genelde ilk yıl gelişimi için gerekli bitki besin elementi ihtiyacını karşılamaktadır. Bu uygulama özellikle fide dikimlerinde fidelerin kimyevi gübrelerin olumsuz etkilerinden korumuş olmaktadır. Dikimden 1-2 yıl sonra ilkbahar aylarında genellikle azotlu gübrelerle gübreleme her yıl periyodik olarak yapılması tavsiye edilir. Kompoze gübrelerle gübrelemede genellikle bitkilerin gelişimine ve gösterdikleri semptomlara göre yapılması tavsiye edilmekle beraber en uygunu toprak tahlil sonucuna göre uygulama yapmak en uygun olanıdır.

osm_paulownia

Fide veya Fidanlar dikildikten sonra oldukça hızlı otsu bir büyüme gösterirler. İlk yıl dikim zamanına, sağlanan uygun şartlara ve bölge iklimine de bağlı olarak 4-7 m boylanma yapabilir. 2 m altında boylanma yapan fidanlar toprak seviyesinden ertesi yıl mart ayında budanarak sürgün teklemesi ile yeniden boylanması sağlanır. Böylelikle kışa girerken sağlam bir gövde, düzgün budaksız bir dip tomruğu için avantaj sağlanır. İyi bir boylanma yapan fidan ertesi mart ayında tepedeki odunlaşmamış ve genellikle kış soğuklarından kurumuş olan 20-30 cm lik kısım karşılıklı duran sağlam gözlerden kuzeye bakan yada hakim rüzgar yönündeki bırakılarak karşıdaki sürgün gözü çaprazlama kesilerek tepe budaması yapılır. Böylece tek sürgün üzerinden yeniden boylanması sağlanır. Bu uygulama genellikle bir-iki defa yapıldıktan sonra ağacın kendi halinde taçlanması sağlanır. Büyüme esnasında yaprak koltuklarından çıkan yan sürgünler bir kaç santimetre olunca koparılmalıdır. Fidan döneminde kesinlikle yapraklar koparılmamalıdır. Yazlık fide dikimlerinde genellikle istenilen boylanma sağlanamaz. Ancak fideler yerinde kök gelişimini tamamladığından tavsiye edilen dikim şeklidir. Yazlık fide dikiminde istenilen boylanmayı yapamayan fidanlar ertesi yıl erken ilkbaharda toprak seviyesinden kesilir. Bitkide dipten yeni sürgünler gelir. Bunlardan en kuvvetlisi bırakılır, diğerleri koparılır. Bırakılan sürgün çok hızlı büyür ve yıl sonunda 7 m boya kadar çıkabilir. Bu bitki üzerinde 75-80 cm boyunda yapraklar meydana gelir ve bunların koltuklarında tekrar sürgünler görülür. Bu sürgünler de düzenli olarak koparılmalıdır. Ancak yapraklar koparılmaz ve zararlanmamalarına dikkat edilir. Bu yapraklar zararlanırsa veya koparılırsa büyüme yavaşlar. İkinci yıl bitkinin bu hızlı büyütülmesi çok önemlidir. Çünkü ağacın en kaliteli kerestesini bu kısım oluşturacaktır.

Soğuklarla birlikte bitki dinlenmeye girmekte ve yapraklar dökülmektedir.
Kış aylarında en tepedeki 15-20 cm lik kısım kuruyabilir. Bundan endişe etmemek gerekir. Çünkü ertesi yıl ilkbaharda havaların ısınması ile birlikte, bu kuruyan kısmın altında en üstteki göz sürmekte ve ileride bu kısımdaki kerestede önemsiz bir halka meydana gelmektedir. Gövde de çatallanmayı önlemek için tepe budaması yapılmalıdır.
Paulownianın fazla zararlısına rastlanmamakla birlikte, bazı tırtıllar, çekirge ve sinekler yapraklarını ve tepedeki büyüme noktasını yiyebilmekte bu da büyümenin yavaşlamasına neden olmaktadır. Sistemik insektisitler ile ilaçlama yapılır. Toprak altı zararlıları paulownianın köklerini çok severler. Özellikle fide döneminde halk arasında lokma kurdu denilen larvalar kökleri en alttan kök boğazına kadar yiyerek bitkiyi öldürebilir. Ayrıca danaburnu da fide döneminde kök ve kök boğazını keserek zarar yapabilmektedir. Bu durumda kök bölgesinde toprak altı ilaçlama yapılmalıdır.

img_2790_1-full.jpg

KULLANIM ALANLARI
l. KERESTE:
Soluk sarı ve bal görünümünde, kokusuz, pürüzsüz ve budaksızdır. Kg/m3 e yüksek miktarda kereste çıkar. Düşük çekme (0.27-0.37), kırılma ve deforme olmama ayrıca çok yüksek ısı direnci gibi özel­likleri vardır. Selüloz oranı ise %46-49 arasında değişir
ll. BAL:
Nisan, Mayıs ve haziran aylarında Paulownia çok miktarda çiçek üretir. Bu ağaçtan üretilen bal, açık renk olup özel bir aroması yoktur, ancak yük­sek miktarda üretilir ve ticari karışımlar için ideal bileşim olarak kullanılır.
III. HAYVAN YEMİ:
Paulownialar çok geniş ve yüksek hacimde yaprak üretirler. Çin de bu yapraklar ni olarak kullanılır. Kuru yaprakların besin değeri yağ, şeker ve protein açısından zengin olup, ağırlıkları oranında tahıl ile aynı değere sahiptir.
IV.GÜBRE :
Paulownia kök sistemi toprağın çok derinlerine giderek, fidanlıktaki diğer ürünlerin ulaşamayacağı rutubet ve besin maddelerini alır. İşte bu derin top­rak tabakalardan alınan besinler ve rutubet, sonba­harda dökülen yapraklarla oluşan zengin örtüyü oluşturur. Paulownia yaprakları zengin nitrojen (azot) içermektedir ve rutubetli ortamlarda hemen dekompoze olarak gübre haline geçerler. Sürülen toprak, bu gübre ile karışarak toprağın verimliliğini arttırır.
V.RÜZGAR PERDESİ : (Wind Break)
Paulownia, geniş yaprakları sayesinde geniş bir alan kaplar. Bu nedenle özellikle deniz kenarında devamlı rüzgara açık konutların korunmasında kul­lanılabilir. Şekil verilmesi son derece kolay olan ağaçlarla; rüzgarın yön ve şiddeti dikkate alınarak Rüzgar kıran perdeleri tesis edilebilir.
VI.HAVA KİRLİLİĞİ :
Paulownia ağacının yaprakları toz, duman ve hava kirliliğini emerek temizliyor. Bir hektar, Paulovv­nia yılda 6 kg. atmosferik kükürt emme kabiliyetine sahip bulunuyor. Tesis edildiği kentlerde %80 oranında hava kirliliğini azalttığı gözlemleniyor.
Ülkemizde hava kirliliğini ve bu kirliliği azaltmak için çok az uğraşıldığını düşünürsek, Paulownia ağacı dikerek hem kendimize hem de çevremize hizmet etmiş oluruz. Ayrıca bu ağacın dikim alanları genel­de atık suların verimli kereste üretimine dönüştüre­bileceği yerler oluyor. Bunun yanı sıra spor, polen vb. uçucu organizmaları yoktur.
VII. EREZYON VE ENERJİ :
Paulownia derin kök sistemi sayesinde toprağı tutar ve neticede heyelanı (toprak Kayması) önler. Yine geniş yapraklarıyla rüzgar ve damla tesirinden toprağı korur.
Birçok gelişmiş ülke ısınmak için oduna dön­meye başlıyor. Bu ülkelerde evlere ısı verimi yüksek sobalar kuruluyor. Ayrıca Paulownianın ABD de bazı enerji santrallerinin etrafına enerji ormanı amaçlı dikildiği biliniyor.
EKONOMİK DEĞERİ :
Paulownia ağacının en büyük özelliği, diğer ağaçların 25-30 yılda gösterdiği büyüme performan­sını birkaç yılda göstermesidir. Yetiştiricilik yapmak isteyenlere hem kolay hemde kısa sürede yetişmesi açısından kazanç kapıları aralayan bu ağaç ülke­mizde henüz tanınmamasına karşın, Çin de yaklaşık 2600 yıldır yetiştiriliyor. Paulownia ağacı, bir yıl içe­risinde 5-6 metreye kadar ulaşan boyuyla tarım sek­törüne yönelik yatırım yapmak isteyen insanların bu ağacı seçmelerine neden oluyor.
Paulownia; derin bir kök sistemine sahip (kazık ve saçak köklü), sonbaharda yapraklarını döken bir ağaç. Yetişkin bir ağacın boyu 15-25 metre, ortala­ma ömrü ise 70 yılın üzerindedir.
Paulowniadan kısa aralıklarla çok miktarda değerli kereste üretimi mümkündür. Kesim periyodu 2-16 yıl arasındadır. Hızlı büyüyen ağacın daha yumuşak kerestesi olur. Ekonomik çapa (45-55cm ) 5-7 yılda erişir. Ortalama gövde boyu 8 metre kabul edildiğinde, bir ağacın hacmi 1,2 m³ gelmektedir. 11 yaşındaki bir paulownia 3.5 m³ 'e rahatlıkla ulaşabilir. Dekar'a olan getirisi diğer zirai ürünlerle kıyaslanmayacak derecede yüksektir.
Kesimden yani hasat yapıldıktan sonra, toprakta kalan kök tekrar yeşermekte ve yeni bir fidan olmaktadır. Bu işlemi 8 defa tekrarlamak mümkün. Ortalama 35-45 yıl bir fidan kullanılabilir.
Kereste Özellikleri

Hafiflik ve kalite
Paulownia kerestesinin asıl avantajı hafif olmasıdır.% 15 nem içeriğiyle kurutulmuş halde 0.26 ile 0.33 gr/cm³ lük bir yoğunluğu vardır.En hafif olanı elongate ve fargesii cinsidir.Paulownia kerestesi ağırlık/sertlik oranı bakımından diğer ağaçlara nazaran en yüksek değerlere sahiptir.

Deformasyon ve Eğrilme
Paulownia diğer kozalaklı ve geniş yapraklı ağaçlardan çok daha düşük çekme (fire) katsayısına (% 0.27 ile 0.37) sahiptir.Paulownia dan yapılmış eşyalar kırılmaz çatlamaz ve kolay kolay deforme olmazlar.1951 yılında Amerika da yapılan deneylerde kavak, meşe, paulownia ve diğer birkaç türden 3cm kalınlığında kesitler alınıp 68 C derecede 12 saat boyunca kurutulmuş ve sonuçta Paulownia neminin %25 ini hiçbir hasar almadan ve deforme olmadan atmıştır.Diğer yandan Kavak bükülüp uç kısımları kırılmış, meşe petekleşmiş ve öteki türlerde sert hasarlar oluşmuştur.

Nem İçeriği
Kurutulmuş Paulownia kerestesinden yapılmış mobilyalar rutubete ve sertliğnden dolayı zararlı böceklere çok mukavemetlidir.Rutubetin işlemesi diğer bilinen ağaçlardan daha azdır.

Paulownia fortunei Cryptomeria japonica Fagus

Nem içeriği (%) 21.31 18.56 20.60 Su Yoğunluğu (g/m3) 0.056 0.070 0.101

Yalıtım Nitelikleri
Termal İletkenliği: Paulownia 0.0063 -0.086 Kcal m-1 hr-1 C-1 değerleriyle en düşük ısı iletkenkiğine sahip ağaçtır.Bundan dolayı muazzam bir ısı yalıtım malzemesidir.
Sıcaklık İletkenliği:Paulownia 0.000561 - 0.000631 m-2 hr-2 değerleriyle bilinen 40 tür içerisinde en düşük sıcaklık yalıtım verilerine sahiptir.
Elektrik Yalıtımı:Bilinen 40 tür içerisinde en düşüktür.

Cürüme Direnci
Klinik araştırmalar sürmekle beraber Paulownia ların çürümeye karşı çok dayanıklı oldukları gözlemlenmiştir.Olabilecek çürümede üstünkörülüğü geçemez. Luengchou, Kwangsi (Çin)Çürümenin yüksek olduğu tropik bölgede yöre halkı tabut yapmak için paulownia kerestelerini 10 yıl gibi uzun bir zaman diliminde suda bekletirler ve yapılan tabutlar da en az 30 yıl hiçbir zarar görmezler.200 yıl evvel gömülen bir tabutun çıkarıldığında hala iyi durumda olduğu tespit edilmiştir.Bunlara ek olarak the Szechuan Vilayeti Orman Araştırma Enstitüsü ,Hong Ya Orman Çiftliğinde birçok ağacı çürümeye bırakmış ve 16 yıl sonra Paulownia haricindekilerin tamamen çürüdüğü Paulownia nın da sadece yüzeyden 1 cm derinde çürümenin başladığını rapor etmiştir.

Doğal Kuruması
A.B.D. kaynaklı raporlarda 2.5 cm kalınlığındaki Paulownia kerestesinin normal oda sıcaklığında 25 günde neminin % 10 unu attığı belirtilir.Bu özelliği sayesinde yapay yollara başvurmadan da Paulownia kütükleri rahatlıkla kurutulabilir.


Ses İletimi

Geleneksel Çin Enstrümanlarında herzaman Paulownia Kerestesi tercih edilir.Dünya geneline bakıldığında keman ve piyano yapımında Picea jezoensis var. Microsperma kullanılır.Fakat karşılaştırıldığında Paulownia daha üstün nitelikler taşımaktadır.Ses radyasyon kalite tutarlılığı Paulwnia da (14.06 - 20.84 m4 kg-1 sec.-1) Picea da (12.41 m4 kg-1 sec.-1). değerlerindedir.Görülüyor ki Paulowniadan yapılan enstümanlarda daha yüksek ses rezanansı dolayısıyla daha kaliteli ses alınmaktadır.

İşleme Kolaylığı
Paulownia kerestesinin rendelenmesi ,testereyle kesilmesi ,ve oyulması favkalade kolaydır.İşlemesi uzun vakit gerektirmez.Kaplama yapılıcaksa çap düzleminde kesilmesi kerestesinin daha pürüzsüz rendelenmesini sağlar.Keresteye rahatlıkla çivi çakılabilir.Çivi tutma kabiliyeti normal düzeydedir.Mobilya yapımında eklem yerlerine zivanaların kullanılması tercih edilmelidir.Tutkalı ve boyayı çabuk emer ama diğer kerestelerden daha fazla vernik tüketir.

Kereste Rengi
Kereste açık sarı renginde parlak ve kokusuzdur.İçeriğinde polyphenol materialler bulunduğundan mobilyaların lekesiz olması için tomrukların itinayla kesilip temiz bir suya yatırılarak renk salınımının gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

Kereste Kullanımı

A) Ev Yapımında: Kerestesi çok kuvvetli olmadığından aşırı derecede yük binen mekanik aksamlarda kullanılması tavsiye edilmez.Bununla birlikte evin bir çok yerinde kullanılabilir.Paulownia dan yapılan çatı kirişleri hem estetik durur hem de uzun yıllara dayanır. Cichung Bölgesi , Szechuan Vilayetinde tümüyle paulwonia dan yapılmış evler ve tapınaklar 100 yıllık olmalarına rağmen hala yani gibi ayakta durmaktadırlar.
B) Kağıt Hamuru ve diğer alanlarda: Paulownia model uçak yapımında , planörlerde teknelerde, yarış teknolojisinde hafif, sağlam, çatlamayan ve çürümeye dayanıklı yapısı nedeniyle gelişen dünyamızda rakipsiz bir ağaç olmuştur.Diğerlerinden % 40 hafifliğiyle ambalaj sanayine büyük kolaylık getirmiştir.Paulownia yününün soğutma sistemlerinde yalıtım malzemesi olarak kullanılması idealdir.Ağıl ve ahırlarda saman yerine tercih edilebilir.Paulownia hamuru açık renkli ve homojen olduğundan kağıt hamurunda geleceği parlak bir malzemedir.
C) Sunta Yapımında: Paulownia, çapının genişliği ve budaksız oluşuyla kolaylıkla sunta yapımında kullanılabilir.Rahat kesilebildiği ve rendelenebildiğinden zorluk çıkarmaz.Çinde birçok fabrika 1.2-1.5 mm kalınlığında ağaç kaplamalı sunta üretmektedir.Zımparalanmış yüzeyi viskozitesi doğru yapışkanla 0.25 mm ye kadar inceltilebilir.Paulownia suntası yüksek miktarlarda mobilya yapımında, kaplama da paketlemede ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.
D) Mobilya Yapımında: Paulownia masa ve sandalye yapımında kullanılmaktadır.Özellikle kutu bardaklık ve raf için uygundur.Duman ve zararlı böceklere karşı yüksek direnci kullanışlılığını arttırır.12 yaşındaki paulownialar yağ şarap ve bira varilleri için kullanılmaktadır.Hafif yapısının yanında yazın serin kışın sıcak tutabilen dokusu arı kovanları için uygun atmosferi eksiksiz sunmaktadır.
E) Çiftlik aletleri: Sert ve hafif yapısı tarım aletleri için bilinen gürgen ve çamdan daha pratik bir alternatif sunmaktadır.Paulowniadan yapılan harman teknesi ,Cunninghamia lanceolata dan daha fazla dayanır.Çin in kimi eyaletlerinde Paulownia lar çok amaçlı direkler için de kullanılmaktadır.
F) El Sanatlarında:Japonya, Çin ve diğer Kuzey Doğu Asya ülkelerinde Paulownia sanatkarların ellerinde ağaç vazolara , buda heykellerine, ahşap balıklara, madalya ve mücevher kutularına dönüşmektedir.Ağacın işleme kolaylığı kutuların içerisine değerli taşların oyulmasına olanak tanır.
G) Diğerleri : Paulownia sörf tahtası, kızak, sal, karatahta yapımında ,kömürü karakalem, siyah toz,havai fişek,endüstriyel aktif karbon ,kabuğu da kumaş boyasında kullanılmaktadır.
H) İlaç Yapımında: Paulownia nın yaprağı, kerestesi ve meyvası bronşit tedavisine ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında balgam sökücü özelliğe sahip olan ilaçların yapımında kullanılır. İlaç tablet ve enjeksiyon olarak hazırlanır. Tomentosa yaprakları ursolik asit, C30H4803, matteucinol, C18H18O5 ,odunsu dokusu paulownin, C20H18O7@CH3OH ve-Sesamin, kabukları syringin, C17H24O9@H2O ve catalpinoside, meyvası asit, şişmanlatan yağlar, flavanone ve alkoloid içerir. Yaprakları ve meyvası su ile kaynatıldığında oluşan solisyon beyazlaşmış şaçlara renk katar ve aynı zamanda beslenmesine yardımcı olur. Yapraklarının ve ağaç parçacıklarından oluşan solisyon yorgun ayakların dinlenmesini sağlar. Farmokolojik deneyler meyve özlerinin astıma,
soğuk algınlığına ve kan basıncının düşmesine iyi geldiğini saptamıştır.
İ) Havanın Filtrelenmesinde: Büyük ve tüylü yapraklar tozun ve dumanın süzülmesinde önemli rol oynarlar. Szechuan vilayetinde hava kirliliğinin önüne geçebilmek için Paulownia dikimi yapılmış, sülfür dioksit oranı % 0.169 -1.140 iken diğer ağaçlar yaprak döküp ölürken paulownialar firesiz yaşamayı başarmış ve hava kirliliğinin yok edebilmiştir.
J) Hayvan Yeminde: Yaprakları ve çiçekleri domuz ,küçükbaş hayvan ve tavşan türleri için iyi bir besindir.Çiçek tomurcukları ve yapraklar yüksek oranlarda yağ, şeker ve protein ihtiva ederler.Paulownia yaprakları bazı baklagillerle yarışabilecek düzeyde azot içerir.Aynı zamanda kuvvetli bir gübre kaynağıdır.

ostar_logo_agroforestry.jpg

-
-
-
-
--------------

OsTaR Ana Sayfa >>>

paulowniaci.com_siparis.jpg

________________________________________________

Osmancık Tarım Ltd. Şti. Sipariş

ostar_siparis.jpg

Paulownia fide ve fidanı üretimi ve satışı

________________________________________________

ilanverin.jpg

________________________________________________

sizden_gelenler.jpg

________________________________________________

paulownia_2_ya_l_.jpg

ostar-jpg.jpg
Şehir Planlamaları
Diğer ağaçlardan ayrı ve çekici olması ve üstün özellikleri Paulowniaları kent ormanları konusunda ideal bir noktaya getirmektedir. Paulownialar sonbahar sonlarında ve kış aylarında uykudadır ve baharda sık dalları olmadığından dolayı tüm güneş ışınlarını geçirirler. Yaz gelince serin ve gölgeli bir alan meyadana getirirler. Yaprakları üzerindeki ince tüyler yardımı ile yaprakları büyük miktarda toz, duman, ve hava kirini emerek havayı temizler. Bir hektar Paulownia yılda 6 kilogram atmosferik kükürt emme kabiliyetine sahiptir. Çin'deki Chendou kentinde yoğun Paulownia ağaçlandırması sonucunda hava kirliliği %80 den daha fazla bir oranda azaltılmıştır. Paulownia dikim alanları gerek yağmur, gerekse atık sularının verimli kereste üretimine dönüştürebileceği yerlerdir. Atık suların denize ve nehirlere boşaltılmasının sorun olduğu yerler için çok iyi bir alternetif oluşturur

Tarımsal Uygulama
Paulownia buğday, pamuk, mısır, soyafasulyesi, yonca, patates, sebze ve çiçekler ile aynı anda yetiştirilebilir. Değerli bir bitkidir çünkü, toprak verimliliğini arttırır. Kışları ısıyı yükseltir, yazın ise ısıyı düşürür.
Buna ek olarak toprak ve hava rutubetini yükseltir.Paulownialar zirai uygulama konusunda aşağıdaki konularda çiftçilere çeşitli avantajlar sağlarlar:
Su seviyesini düşürerek tuzlanmayı önlerler.
Derin kök sistemi ile erezyonu engeller.
Ekinler üzerindeki rüzgar zararını engeler.
Toprak ve hava rutubetini yükseltir, dolayısı ile sulama ihtiyacını azaltır.
Yapraklarını döktüğü zaman, derin topraklardan çektiği besin maddelerini yüzeydeki toprağa aktarırlar.
Sonbaharda dökülen yapraklar küçük ve büyükbaş hayvanlar için çok değerli bir besin maddesidir.
İkici veya üçüncü yıl cinsel olgunluğa erişen ağaç ilkbaharda çiçek açar. Paulownia çiçekleri üç ay gibi uzun bir süre ağaç üzerinde kalır ve çok miktarda olur, bu bol miktarda bal üretimi demektir.
Paulownia dan, kısa aralıklarla çok miktarda değerli kereste üretimi mümkündür. Kesim periyodu 2 ile 16 yıl arasındadır. Sıcak ve rutubetli bölgelerde yetişen Paulownia çok hızlı bir gelişim gösterir. Hızlı büyüyen ağacın kerestesi daha yumuşak olur. Kerestesinin dünya pazarlarındaki m3 fiyatı 200$ - 500$ (US) arasında değişir.
Kesim yapıldıktan sonra mevcut kök yapısını kullanarak daha da güçlü bir şekilde yeniden büyür. Yeni fide yatırımı yoktur.

Yetişme Şartları
Paulownia 22o - 40o enlemler arasında -25o - +50o C sıcaklık aralığında yetişir. Kumlu, çakıllı topraktan orta derecede killi topraklara kadar, geniş bir aralıkta yetişir. En sevdiği topraklar derin, gevşek strüktürlü, verimli aliviyon topraktır. Ağır killi ve çok su tutan topraklarda iyi yetişmezler. Toprak altı su seviyesinin 1,5 m nin altında olması gerekir. PH değeri 5 - 8 arası topraklarda yetişirler. En uygun PH değeri 6.0 - 7.0 arasıdır. Toprak tuzluluk oranı 1000 ppm i geçmemelidir.
Büyük yaprakları nedeni ile çok su kaybeder, özellikle ilk yıl bol suya ihtiyacı vardır

Dikilme Zamanı
İlkbahar Dikimi :
İlkbaharda dikilen ağaçlar, dikimden sonraki altı ay içinde 7 m yüksekliğe ulaşabilmektedirler. İlkbaharda da dikim için doğru zamanlama çok önemlidir çünkü çok erken olursa sera ortamında gelişmeye başlamış olan fideler son donlardan hasar görür veya ölür; çok geç olursa genel anlamda büyüme azalır. Dikim için doğru zaman SON DONDAN SONRADIR, yani toprağın sıcaklığı 18 C olduğundadır. Kabaca bir tarih de mahalli çiftçilerin kış kabağı ve kavun ektikleri zamandır çünkü bunlar da büyüme/gelişme için Paulowniaya benzer şartlar isterler.
Yaz Dikimi :
Yerinde fide dikim metodunu kullanan üreticiler için en uygun dikim zamanıdır. Yazın dikilen ağaçlar çok muazzam kök büyümesine kış gelmeden önce ulaşırlar. Kışın ağaçlar toprak seviyesinden kesilerek üzerleri 1 cm kadar toprakla örtülmesi ile, ilkbaharın ilk aylarında birkaç metrelik kuvvetli büyüme gösterirler. Yaz dikimi için ana ihtiyaç, dikimden hemen sonra başlayarak, yeterli sudur.
Yaz yağmuru olan yerlerdeki üreticiler yerlerini hazırlayarak, yağışlarla birlikte dikime başlamalıdır. Veya yaz kuraklığı olan bölgelerde, üretici dikimden hemen sonra kullanılmak üzere hazır sulama sistemi bulundurmalıdır. Paulownia sıcak şartları çok sever, onun için sıcak havada dikmeye korkmayın, ancak yeterli nem temin etmeyi de unutmayın.
Sonbahar Dikimi :
Sonbahar dikimi de yaz dikimi ile aynı avantajlara sahiptir. Sonbaharın ortaları ile sonu arasında dikim yapmak için kök sistemini daha iyi geliştirmiş bitkiler kullanılmalıdır. Geç dikim için bunlar ilkbahar ve yaz dikimlerinde kullanılan bitkilerden daha gelişkindir. Bu geçlikte dikilen Paulownia kuvvetli ve odun dokusu gelişmiş olmalıdır ki kışın gelişine dayanabilsin. Paulownianın kökleri kışın topraga iyi adapte olmuş olur.
Kış ve Erken İlkbahar Dikimi :
Kışın ve erken ilkbaharda havalar hala soğukken dikim yapabilmek için üreticilere iyi yerleşmiş ve odun dokusu gelişmiş dormant fide gerekir.
Paulownianın gelişmesinde yabancı ot kontrolü çok önemlidir. Karıştırma, sürme ve kimyasal kullanımı ile zararlı ot kontrolu sağlanabilir. Kimyasal herbisitler kullanılıyorsa, ilk mücadelede lütfen sadece kalıntı bırakmayan herbisitleri kullanınız.
Çünkü Paulownialar gelişirlerken, herbisit ile direkt temasa çok hassastır.
Zararlı ot mücadelesi gelişmenin sadece ilk üç ayında gereklidir çünkü Paulownianın otların gölgelemesi ve yüksek dikim yoğunluğu ot gelişmesini tahditler. Bununla beraber eski otların elle temizlenmesi büyüme mevsiminin ortasında, tavsiye edilir ama fidanların iri yapraklarını koparmamaya dikkat etmelidir.
Paulownia Çin'de yaklaşık 2600 yıldan beri yetiştirilmektedir. Bugün dünyada yaklaşık 24 milyon dönüm alanda, Paulownia ağacı tarımı çeşitli amaçlarla yapılmaktadır. Paulownia'nın çeşitleri yaygın olarak Laos, Vietnam, Kore, Japonya, ve son 15 yılda A.B.D., Güney Amerika, Yeni Zellanda ve Avustralya da yetişmektedir. Son 12 yıllık çalışmalarla hybrid clone'lar ile özellikle Avustralya ve A.B.D.'de super hızlı büyüyen ağaç cinsleri üretilmiştir.
10 ile 16 yılda bir kesimi yapılır ise yüksek yoğunluğa sahip sert ağaç özelliğinde kereste elde edilir.
5 ile 7 yılda bir kesimi yapılır ise düşük yoğunluğa sahip hafif ağaç özelliğinde kereste elde edilir.

Türkiye'de yetişebilen türleri
Tomentosa, Fortunei, Catalpifolia, Elongata dır.
Paulownia ağaçları çeşitli amaçlar ile yetiştirilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.
a) Kent Ormanları ve peyzaj uygulamaları
b) Tarımsal-Ormancılık (Agroforestry)
c) Paulownia Ürünleri
1. Hayvan Yemi
2. Yeşil Gübre
3. Bal
4. Kereste
Sonbaharda yaptaklarını döktüğü zaman, ağacın köklerini soğuk ve donlardan korumak için, ağaçların sulama çukurlarına gövdesinide bir miktar içine alacak şekilde 10 - 15 cm kalınlığında yanmış hayvan gübresi ile mutlaka örtülmelidir. Kış boyunca ağaçlar köklerini geliştirmeye devam ederler. Bir sonraki ilk baharda, üzerinde tomurcuklar şişmeye başlaması ile, toprak üzerindeki gövde toprak seviyesinden kesilerek üzerleri 1 cm. toprak ile örtülmelidir. Bu durumda bütün kış süresince köklerini geliştirmiş olan ağaç, yöreye göre kendi uyanma zamanını kendisi tesbit ederek, bu güçlü köklerden birkaç filiz verirler. Bir süre bu filizlerin büyümesi beklenir ve en güçlü filizi bırakılarak diğerleri kopartılır ki, tek bir gövde halinde büyümesini sağlayabilsin. Bu sistemin önerilmesinin en önemli nedeni ise, ağaçlar yapraklarını açma ve dökme arasındaki zamanını (vejetasyon dönemi) tam olarak kullanabildiği için en fazla büyümeyi sağlayabilecektir.
Çok hızlı büyüyen, derin kök sistemine sahip (kazık ve saçak köklü)
sonbaharda yapraklarını döken bir ağaçtır. Yetişkin ağacın boyu 15 - 20 m yi bulur. Ortalama ömrü 70 yılın üzerindedir. İlk büyüme mevsiminde boyu, yöreye göre, 4 ile 7 metre yüksekliğe ulaşabilmektedir. Paulownia adı Çam gibi genel bir addır. Asyanın çeşitli iklim bölgelerinde doğal olarak yetişen dokuz alt grupta, çeşitli varyeteleri mevcuttur. Bu türlerin ısıl toleransları -10o den -25o ye kadar değişkenlik göstermektedir. Ayrıca bazı türleri ancak deniz seviyesine yakın yerlerde yetişebilmektedir. Bunlardan dördü Türkiye'nin değişik yörelerinde yetişebilmektedir.
Paulownia Çin'de yaklaşık 2600 yıldan beri yetiştirilmektedir
Bugün dünyada yaklaşık 24 milyon dönüm alanda, Paulownia ağacı tarımı çeşitli amaçlarla yapılmaktadır. Paulownia'nın çeşitleri yaygın olarak Laos, Vietnam, Kore, Japonya, ve son 15 yılda A.B.D., Güney Amerika, Yeni Zellanda ve Avustralya da yetişmektedir. Son 12 yıllık çalışmalarla hybrid clone'lar ile özellikle Avustralya ve A.B.D.'de super hızlı büyüyen ağaç cinsleri üretilmiştir.
Dikim Aralığı :
Fidelerin dikim aralıkları en yakın dikim 4x 4 veya en yakın 3,75 x 3,75 metre olmalıdır. Ancak birinci yıldan sonra arazide tarım yapılacak ise (arpa, buğday vs.) zirai araç girebilmesi için 5 x 5 metre veya 4 x 6 metre olmalıdır.Sürekli ara tarım yapılacaksa sıra araları 20 m ye kadar açılabailir.
Paulownia hızlı büyüyen, geniş yapraklı bir ağaç türüdür. İlk dikim yılında 5-7 m. yüksekliğe ve 1-2 m. kök derinliğine ulaşabilmektedir. Paulownia fidanları ilk yıl içi boş süngerimsi bir yapıdayken, sonbahar aylarında sertleşerek odunsu bir yapıya bürünür.
Paulownia 2600 yıldır Çinde yaygın olarak kullanılmaktadır. 1972 yılında Çin Bilimler Akade­misi Profesörü Zhu Zhaohua önderliğinde Çinin 9 değişik iklim bölgesinden toplanan değişik türlerin içinde en yüksek performansa sahip türlerin seçi­miyle sağlanan klonlar dünyanın bir çok ülkesinde denenmiş ve başarıya ulaşmıştır. Şu anda dünya üzerinde Avustralya, Amerika, Endonezya, Malez­ya, Hindistan, Yeni Zellanda ve birçok ülkede 24 milyon dönümlük üretim kapasitesine ulaşmıştır.
Paulownia ağacı, derin kök yapısı sayesinde birçok tarım ürünü ile uygulanabilmekte, birlikte uygulandığı tarım ürünlerinde %20 verim artışı sağlanmaktadır. Geniş yaprakları kaliteli bir gübre ve besleyici bir hayvan yemi olarak kullanılabil­mektedir.
Paulownia ağacının kerestesi hafif, budaksız, kolay işlenebilen bir yapıya sahiptir. Mobilya, müzik aletleri, kapı, pencere, kapla­ma, selüloz sanayi ve kutup ev yapımı gibi birçok alanda kullanılabilir. Oda sıcaklığında 25 günde %10 nem içerecek kadar kolay kuruyabilmesi fırınlanma maliyetlerini ortadan kaldırmaktadır. Hafif bir ağaç olmasına karşın, yüksek dayanım kabiliyetine sahip olan Paulownia çürümeye, bükülmeye ve kırılmaya karşı da dayanıklıdır. Bu sebeplerden dolayı dünya kereste üretimi için önemli bir alternatif oluştur­maktadır.
Paulownia ağacı ikinci yıldan itibaren hoş kokulu çiçekler vermeye başlar. Nisan - Mayıs aylarında açan çiçekleri Arıcılıkta tercih edilebile­cek en iyi alternatiftir.

Kaynakca:

world2.gif

http://www.afbini.gov.uk/afbi_paulownia.pdf

http://www.paulowniawood.com

http://www.worldpaulownia.com/

http://www.wood-paulownia.com

http://www.paulowniasupply.com

http://www.paulownia.it/

http://www.paulowniatrees.com.au

http://www.paulownia.org/

http://www.dragontrees.com/

http://www.paulowniatrees.org/

http://www.paulowniatrees.com/

agac.jpg

__________________________________________________

paulownia_ordering022.jpg

Paulownia tohumu;

Çeşitler :
*Paulownia Tomentosa Variety Tomentosa (Thunberg)Steudel (peyzaj, kent ormanları ve sanayi odunu ve sert kereste üretimi için)
Orijin: Fugou / Henan -Beijing/China

*Paulownia Tomentosa Variety Tsinlingensis (Pai) Gong Tong (Sanai plantasyonları, aratarım uygulamaları ve kereste üretimi için) Orijin: Fugou / Henan -Beijing/China

*Paulownia Catalpifolia T. Gong ex D.Y. (Sanai plantasyonları, aratarım uygulamaları ve kereste üretimi için)
Orijin: Sueng / Henan -Beijing/China

*Paulownia Fortunei (Seemann) Hemsley (Sanai plantasyonları, aratarım uygulamaları ve kereste üretimi için)
Orijin: Gulin / Szechuan -Beijing/China

*Paulownia Elongata S.Y.Hu (Sanai plantasyonları, aratarım uygulamaları ve kereste üretimi için)
Orijin: Lankau / Henan -Beijing/China

paulowniaci15.jpg

fotoga21.jpg

***Tohum Pkt.25gr(5000-10000 adet arası tohum içerir. ) 100.00 TL (10m2 fidelik alana ekimi yapılır )
***Tohum Pkt.10gr(2000-5000 adet arası tohum içerir.) 60.00 TL (4m2 fidelik alana ekimi yapılır )
***Tohum Pkt.5gr(1000-2000 adet arası tohum içerir. ) 30.00 TL (2m2 fidelik alana ekimi yapılır ) Not:Çeşitler bazında tohumların fiziksel ve genetik özellikleri farklıdır. Tohumlar Ocak-Ağustos arası vegetatif gelişme döneminde uygun ortamlara ekilip fide elde edilebilir.

Sales Manager >>>

Aynur ALTIPARMAK
0 537 688 86 91 - 0 505 843 48 81 - 0 364 611 49 71

__________________________________________________

Kitap-broşür-CD-üretim materyali ( tohum, kök çeliği, gövde çeliği ) temini, teknik destek ( gönderim-takip ve bilgi akışı )ve 30 adet altındaki deneme dikimlerinizde fide-fidan ihtiyaçlarınızı (ücreti mukabilinde) sitemizin ürün geliştirme proğramında bulunan teknik elemanlarından isteyebilirsiniz. Projeli-kapama dikimler için sponsor firmalarımızın yetkilileriyle temasa geçmelisiniz.

Paulowniaci Sipariş Formu

İletişim

TEKNİK BİLGİ DANIŞMA HATTI

paulownia_spp.jpg


info@paulowniaci.com