35feet3yrs.jpg

> PAULOWNiACi ANASAYFA
> Paulownia Ağacı Hakkında Geniş Bilgi
> Fotogaleri
> Paulownia Çeşitleri (varieties)
> Paulownia Enerji Tarımı (Biomass / Biyokütle Enerji Plantasyonları)
> Paulownia ile Ara Tarım Uygulamaları
> Paulownia Fidanı Dikim ve Bakım Teknikleri
> Paulownia Fidanını Nasıl Üretebilirim?
> Kök ve Dip Çelikleriyle Fidan Üretim Tekniği
> Yatırma Usulü ve Yeşil Sürgün Çelikleriyle Fidan Üretim Tekniği
> Meristem - Doku Kültürü Tekniği
> Paulownia Tohumu ile Fidan Üretim Teknikleri
> Paulowniaci Ürün Geliştirme Programı Bölge Temsilcilikleri Ağına Sizde Katılın
> Teknik Bilgi İletişim Hattı

Paulownia ile Ara Tarım Uygulamaları


-Paulownia plantasyonlarında kapama dikimlerde ara tarımda sebze verimi yüksektir. İş gücü imkanı olan üreticiler veya plantasyon idaresi için bahcivan istihdam edecek üreticiler için yüksek gelir imkanı doğmaktadır.
-Himaye çiti (Tel örgü ) ile emniyete alınmış, basınçlı sulama ile tahkim edilmiş ve bahçivan tahsis edilmiş 4 X 2 m ara ile oluşturulan Paulownia plantasyonlarında ilk 3-4 yıl ara tarım olarak organik (Paulownia plantasyonunda zirai ilaç kullanımı olmadığından) sebzelerden Kavun, karpuz, turşu hıyarı, çilek, domates, biber, patlıcan, bamya, ıspanak, marul, maydonoz gibi birim alandan yüksek gelir getiren ürünler yetiştirilebilir. Paulownia ağaçları bu ürünler için iyi bir iklimlendirme ortamı sağlayacaktır. 3.üncü yıldan itibaren organik Çalı/sırık fasulyesi üretimi için uygun bir alaca gölge ortamı sağlayacaktır. Plantasyon sahasında yem bitkisi ekimiyle (Yonca, korunga, fiğ, mısır v.b ) 3.üncü yıldan itibaren büyükbaş ve küçükbaş hayvan otlatması yapılabilecektir. Gezgin organik tavuk, kaz ve hindi yetiştiriciliği yapılabilir. Paulownia 3. yılda çiçeklendiğinde organik paulownia balı üretimi için arıcılık yapılabilecektir.

-Paulownia Plantasyonunda geçit bölgelerinde tavsiye ettiğimiz en karlı ara tarım uygulaması Paulownia fidanları arasına fındık dikimi ve 4 m sıra arasına ise süt mısır ekimi yapılmasıdır. Bu uygulama da geçit bölgelerinde fındık için paulownialar uygun iklimlendirme sağlayacaktır. Fndıklar verime yattığında taze tüketime yönelik hasat edildiğinde yüksek getirisi olacaktır. Süt mısır da ilk koçanlar değerlendirildiğinde m2 den 5 adet koçan alınabilmektedir. 2. ve 3. koçanlar silaj yapımında kullanıldığında birim alandan yüksek gelir elde edilmektedir.

paulownia_findik_sut_misir.jpg


info@paulowniaci.com