ssslogo.jpg

> SSS Anasayfa
> SSS 1
> SSS 2
> SSS 3
> SSS 4
> SSS 5
> SSS 6
> SSS 7
> SSS 8
> SSS 9
> SSS 10
> SSS 11
> SSS 12
> SSS 13
> SSS 14
> SSS 15
> SSS 16
> SSS 17
> SSS 18
> SSS 19
> SSS 20

SSS 4


* Paulownia ağacının dikim aralıkları nasıl belirlenmektedir ?

Paulownia dikimlerinde sıra arası ve sıra üzeri mesafeler yetiştirme gayesine göre değişebilmektedir. Paulownia ara tarımda kullanılacaksa sıra üzeri mesafeler 1,5-2 m, sıralar arası mesafeler yapılacak olan tarımsal faliyete göre değişmekte 10-20 m arasında olabilmektedir. Sıcak bölgelerde dekara 100, nemli ve yağışlı bölgelerde 64-84 adet fidan dikilebilir. Sık dikimlerde rekabet halinde düzgün gövde oluşturarak boylanma yaparlar, seyrek dikimlerde yandallar iyi geliştiğinden geniş taç oluştururlar. 5-7 yıllık bir yetiştiricilikten sonra kesim yapılacaksa 4x2,5 m, arazi çevresine çevre dikimleri yapılacaksa fidanlar arası mesafe 1-1,5 m ye kadar düşebilmekte, sunta veya kağıt sanayine yönelik bir yetiştiricilikle her yıl yada iki yılda bir kesim yapılacaksa 2x2 m veya 2x1 m aralık ve mesafe ile kapama dikim yapılmalıdır.

Örneğin urfada yacağınız bir toplu-kapama dikimde sıra arası ve sıra üzeri mesafeleri 2x3 yada 2x4 olarak alabiliriz. Çünkü sıcaklık ve güneş değerleri ile yağış azlığı ve yüksek buharlaşma yı dikkate almalıyız ve gövdelerde oluşabilecek güneş yanıklıklarını önlemiş olmakla beraber Paulownialar yan dal eğiliminden uzaklaşarak birbirleriyle rekabet halinde düzgün bir gövde oluşturarak boylanma yaparlar.
Karadeniz bölgesinde ise örneğin Trabzon da dikim yaptığımızda mesafeleri 3x4 yada 4x4 m nin altına inmememizde fayda olacaktır.


ANASAYFA >>>