ssslogo.jpg

> SSS Anasayfa
> SSS 1
> SSS 2
> SSS 3
> SSS 4
> SSS 5
> SSS 6
> SSS 7
> SSS 8
> SSS 9
> SSS 10
> SSS 11
> SSS 12
> SSS 13
> SSS 14
> SSS 15
> SSS 16
> SSS 17
> SSS 18
> SSS 19
> SSS 20

SSS 5


* Paulownia ağacının kereste özellikleri ve kullanım alanları nelerdir ?

Paulownia, gri, kahverengi veya siyah kabuklu bir oduna sahiptir. Çinde bazı yörelerde tek bir birey olarak P. elongata 13 yaşında 73 cm çapa, 17.5 m boya ve 2.5 m3 hacme, P. fortunei ise 5 yaşında 45 cm çapa, 21 m boya ve 1.17 m3 hacme, 11 yaşında ise 77 cm çapa, 21 m boya ve 3.7 m3 hacme ulaşabilir. Avustralyada ise P. elongatanın 5 yaşında 0,20-0,55 m3 hacme, 8-10 yaşlarında ise 0,5-1,1 m3 hacme ulaşabildiği belirlenmiştir. Ülkemizde ise yapılacak araştırma sonuçlarına göre bu değerler yakın gelecekte ortaya konacaktır.
Paulownia odunu çok sayıda avantajlara sahiptir. Bu türün odunu kokusuz, hafif açık renkli, cazip sık damar desenli bir yapıda olup, açık havada 10 günde kurur, kurutma sonucunda ise çok az hacim kaybeder ve formu bozulmaz (çalışmaz). İşlemesi ve oyması kolay, boya ve cila kabulü mükemmel, kerestesi güzel görünüşlü , mükemmel izolasyon ve akustik özelliklere sahiptir. Kolay bükülebilir ve oyulabilir. Dağılmaz ve çatlamaz. Fire oranı düşüktür (% 0,2). Bu cinsin odunları % 17.91 nem, % 46-49 selüloz, % 22-25 hemiselüloz-protozon, %21-23 lignin içerir. İnşaat sektöründe kullanılabilmesi mümkündür fakat bu sektörde çama rakip olamaz. Buna karşılık mobilya, soymalık odun, küçük el aletleri, ev aksesuarları ve müzik enstrümanları (özellikle telli enstrumanlar) için mükemmel bir hammaddedir. Henan eyaletinin Mingquan şehrinde Paulownia odununu işleyen küçük ölçekli üç fabrikada yapılan inceleme sonucuna göre; Paulownia odunu planyada kolayca biçilebilmekte, biçim esnasında çatlama veya yarılma olmamaktadır. Ayrıca planyalandıktan sonra üst yüzeyi düzgün, donuk beyaz renkli hale gelmekte, çapaklanma olmamaktadır. Odunun elastik ve cilayı kabul etme özelliğinin olması dolayısıyla orman endüstrisinde kullanımı yaygındır. Bu nedenle hedef pazarlar; mobilya, iç yalıtım panelleri, duvar kaplamaları, soyma sanayi, kağıt ve MDF sektöründe kullanılabilir. Fakat kağıt ve MDF üretiminde daha ucuz odun hammaddesi bulunabildiği için bu sektörlerde alıcısı oluşmayabilir.

Kerestesi açık renkli, hafif ve kokusuzdur. Dış ortamda kurutulmuş Paulownia kerestesinin yoğunluğu 0.26 g/cm3 ile 0.33 g/cm3 aralığındadır. Mükemmel bir ağırlık - dayanım oranına sahip olmasından dolayı sert ağaçlar sınıfına girmektedir. Budaksız, düzgün desenli, işlenmesi kolay, dengeli, kırılmaya, çatlamaya, bükülmeye, çarpılmaya ve çürümeye karşı dayanıklıdır. Çekme katsayısı ( 0.27 - 0.37 % ) yoğunlukla kullanılan pek çok ağaç türünden düşüktür.

Oda sıcaklığında 25 günde %10 nem içerecek kadar kuruyabilmesi, fırınlama maliyetini ortadan kaldırmaktadır. Fırınlama süresi sadece 1 gündür. % 21.31 nem ihtiva eden bir Paulownia kerestesinde bulunan su yoğunluğu, 0.056 g/m3 tür. Paulownia ağacından yapılan mobilyalar nemli ortamlarda dahi çarpılmaya, çatlamaya ve deformasyona dayanıklıdırlar. Paulownia kerestesi gemi içi dekorasyon ve kamara yapımında kullanılmaktadır.

Ev içinde kullanılan doğramalarda, yüksek mekanik dayanıklılığın gerektiği uygulamalar dışında, kapı, pencere, lambri yapımında kullanılmaktadır.

Ses iletim özelliklerinin çok iyi olmasından dolayı müzik aletleri yapımında tercih edilmektedir.

Geniş çaplarda, budaksız kerestesi iyi kalite kontrplak ve kaplama yapımında kullanılmaktadır. Kaplama kalınlığı 0.25 mm ye kadar düşürülebilmektedir. Kontrplak yapımında daha çok 1.2-1.4 mm kalınlığında kesim yapılmaktadır.

Kolay işlenebilmesinden dolayı, dekoratif ahşap işlemeciliğinde kullanımı çok yaygındır. Model uçak ve planör yapımı için ideal bir malzemedir. Diğer ağaç türlerinden yaklaşık %40 daha hafif olması, taşıma ,paketleme kasa ve kutularında kullanıldığında, yükleme hacmini arttırmaktadır.

Termal geçirgenliği test edilen 40 ağaç türü içinde en düşük olan Paulownia, elektrik geçirgenliğinin de diğer ağaç türlerine oranla çok düşük olması nedeniyle çok iyi bir yalıtım,izolasyon malzemesidir. Son yıllarda duvar dekorasyon panellerinde kullanımı oldukça yaygınlaşmaktadır. Talaşı, soğutma sistemlerinin izolasyonunda kullanılmaktadır.

Mobilya yapımında kullanılamayacak kadar küçük kesitli bölümleri daha çok sunta yapımında veya kağıt hammaddesinde değerlendirilir. Tutkal tutuculuğu çok iyi olmasından dolayı, diğer ağaçlarla karıştırılarak iyi kalite sunta yapımında kullanılır. Beyaz ve çok kaliteli kağıt hammaddesi elde edilir.

Kerestenin kokusuz olma özelliği gıda maddelerinin saklaması için kullanımını mümkün kılmaktadır. Bira,şarap ve yağ fıçısı, çay kutusu, meyve kasası yapımında kullanılmaktadır. Paulownia kerestesinden yapılmış arı kovanları, diğer ağaçlardan yapılmış kovanlara göre hafif olmasının yanı sıra, yaz aylarında daha serin, kış aylarında da daha ılık bir ortam oluştururlar. Bu özellik üretilen balın verimini arttırmaktadır.

Paulownia kerestesi , okullarda kara tahta olarak da kullanılmaktadır. Paulownia odun kömürü aktif karbon elde edilen endüstrilerde, mum boya ve havai fişek yapımında kullanılmaktadır.

EKONOMİK DEĞERİ :
Paulownia ağacının en büyük özelliği, diğer ağaçların 25-30 yılda gösterdiği büyüme performan­sını birkaç yılda göstermesidir. Yetiştiricilik yapmak isteyenlere hem kolay hemde kısa sürede yetişmesi açısından kazanç kapıları aralayan bu ağaç ülke­mizde henüz tanınmamasına karşın, Çin de yaklaşık 2600 yıldır yetiştiriliyor. Paulownia ağacı, bir yıl içe­risinde 5-6 metreye kadar ulaşan boyuyla tarım sek­törüne yönelik yatırım yapmak isteyen insanların bu ağacı seçmelerine neden oluyor.
Paulownia; derin bir kök sistemine sahip (kazık ve saçak köklü), sonbaharda yapraklarını döken bir ağaç. Yetişkin bir ağacın boyu 15-25 metre, ortala­ma ömrü ise 70 yılın üzerindedir.
Paulowniadan kısa aralıklarla çok miktarda değerli kereste üretimi mümkündür. Kesim periyodu 2-16 yıl arasındadır. Hızlı büyüyen ağacın daha yumuşak kerestesi olur. Ekonomik çapa (45-55cm ) 5-7 yılda erişir. Ortalama gövde boyu 8 metre kabul edildiğinde, bir ağacın hacmi 1,2 m³ gelmektedir. 11 yaşındaki bir paulownia 3.5 m³ 'e rahatlıkla ulaşabilir. Dekar'a olan getirisi diğer zirai ürünlerle kıyaslanmayacak derecede yüksektir.
Kesimden yani hasat yapıldıktan sonra, toprakta kalan kök tekrar yeşermekte ve yeni bir fidan olmaktadır. Bu işlemi 8 defa tekrarlamak mümkün. Ortalama 35-45 yıl bir fidan kullanılabilir.
Kereste Özellikleri

Hafiflik ve kalite
Paulownia kerestesinin asıl avantajı hafif olmasıdır.% 15 nem içeriğiyle kurutulmuş halde 0.26 ile 0.33 gr/cm³ lük bir yoğunluğu vardır.En hafif olanı elongate ve fargesii cinsidir.Paulownia kerestesi ağırlık/sertlik oranı bakımından diğer ağaçlara nazaran en yüksek değerlere sahiptir.

Deformasyon ve Eğrilme
Paulownia diğer kozalaklı ve geniş yapraklı ağaçlardan çok daha düşük çekme (fire) katsayısına (% 0.27 ile 0.37) sahiptir.Paulownia dan yapılmış eşyalar kırılmaz çatlamaz ve kolay kolay deforme olmazlar.1951 yılında Amerika da yapılan deneylerde kavak, meşe, paulownia ve diğer birkaç türden 3cm kalınlığında kesitler alınıp 68 C derecede 12 saat boyunca kurutulmuş ve sonuçta Paulownia neminin %25 ini hiçbir hasar almadan ve deforme olmadan atmıştır.Diğer yandan Kavak bükülüp uç kısımları kırılmış, meşe petekleşmiş ve öteki türlerde sert hasarlar oluşmuştur.

Nem İçeriği
Kurutulmuş Paulownia kerestesinden yapılmış mobilyalar rutubete ve sertliğnden dolayı zararlı böceklere çok mukavemetlidir.Rutubetin işlemesi diğer bilinen ağaçlardan daha azdır.

Paulownia fortunei Cryptomeria japonica Fagus

Nem içeriği (%) 21.31 18.56 20.60 Su Yoğunluğu (g/m3) 0.056 0.070 0.101

Yalıtım Nitelikleri
Termal İletkenliği: Paulownia 0.0063 -0.086 Kcal m-1 hr-1 C-1 değerleriyle en düşük ısı iletkenkiğine sahip ağaçtır.Bundan dolayı muazzam bir ısı yalıtım malzemesidir.
Sıcaklık İletkenliği:Paulownia 0.000561 - 0.000631 m-2 hr-2 değerleriyle bilinen 40 tür içerisinde en düşük sıcaklık yalıtım verilerine sahiptir.
Elektrik Yalıtımı:Bilinen 40 tür içerisinde en düşüktür.

Cürüme Direnci
Klinik araştırmalar sürmekle beraber Paulownia ların çürümeye karşı çok dayanıklı oldukları gözlemlenmiştir.Olabilecek çürümede üstünkörülüğü geçemez. Luengchou, Kwangsi (Çin)Çürümenin yüksek olduğu tropik bölgede yöre halkı tabut yapmak için paulownia kerestelerini 10 yıl gibi uzun bir zaman diliminde suda bekletirler ve yapılan tabutlar da en az 30 yıl hiçbir zarar görmezler.200 yıl evvel gömülen bir tabutun çıkarıldığında hala iyi durumda olduğu tespit edilmiştir.Bunlara ek olarak the Szechuan Vilayeti Orman Araştırma Enstitüsü ,Hong Ya Orman Çiftliğinde birçok ağacı çürümeye bırakmış ve 16 yıl sonra Paulownia haricindekilerin tamamen çürüdüğü Paulownia nın da sadece yüzeyden 1 cm derinde çürümenin başladığını rapor etmiştir.

Doğal Kuruması
A.B.D. kaynaklı raporlarda 2.5 cm kalınlığındaki Paulownia kerestesinin normal oda sıcaklığında 25 günde neminin % 10 unu attığı belirtilir.Bu özelliği sayesinde yapay yollara başvurmadan da Paulownia kütükleri rahatlıkla kurutulabilir.


Ses İletimi

Geleneksel Çin Enstrümanlarında herzaman Paulownia Kerestesi tercih edilir.Dünya geneline bakıldığında keman ve piyano yapımında Picea jezoensis var. Microsperma kullanılır.Fakat karşılaştırıldığında Paulownia daha üstün nitelikler taşımaktadır.Ses radyasyon kalite tutarlılığı Paulwnia da (14.06 - 20.84 m4 kg-1 sec.-1) Picea da (12.41 m4 kg-1 sec.-1). değerlerindedir.Görülüyor ki Paulowniadan yapılan enstümanlarda daha yüksek ses rezanansı dolayısıyla daha kaliteli ses alınmaktadır.

İşleme Kolaylığı
Paulownia kerestesinin rendelenmesi ,testereyle kesilmesi ,ve oyulması favkalade kolaydır.İşlemesi uzun vakit gerektirmez.Kaplama yapılıcaksa çap düzleminde kesilmesi kerestesinin daha pürüzsüz rendelenmesini sağlar.Keresteye rahatlıkla çivi çakılabilir.Çivi tutma kabiliyeti normal düzeydedir.Mobilya yapımında eklem yerlerine zivanaların kullanılması tercih edilmelidir.Tutkalı ve boyayı çabuk emer ama diğer kerestelerden daha fazla vernik tüketir.

Kereste Rengi
Kereste açık sarı renginde parlak ve kokusuzdur.İçeriğinde polyphenol materialler bulunduğundan mobilyaların lekesiz olması için tomrukların itinayla kesilip temiz bir suya yatırılarak renk salınımının gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

Kereste Kullanımı

A) Ev Yapımında: Kerestesi çok kuvvetli olmadığından aşırı derecede yük binen mekanik aksamlarda kullanılması tavsiye edilmez.Bununla birlikte evin bir çok yerinde kullanılabilir.Paulownia dan yapılan çatı kirişleri hem estetik durur hem de uzun yıllara dayanır. Cichung Bölgesi , Szechuan Vilayetinde tümüyle paulwonia dan yapılmış evler ve tapınaklar 100 yıllık olmalarına rağmen hala yani gibi ayakta durmaktadırlar.
B) Kağıt Hamuru ve diğer alanlarda: Paulownia model uçak yapımında , planörlerde teknelerde, yarış teknolojisinde hafif, sağlam, çatlamayan ve çürümeye dayanıklı yapısı nedeniyle gelişen dünyamızda rakipsiz bir ağaç olmuştur.Diğerlerinden % 40 hafifliğiyle ambalaj sanayine büyük kolaylık getirmiştir.Paulownia yününün soğutma sistemlerinde yalıtım malzemesi olarak kullanılması idealdir.Ağıl ve ahırlarda saman yerine tercih edilebilir.Paulownia hamuru açık renkli ve homojen olduğundan kağıt hamurunda geleceği parlak bir malzemedir.
C) Sunta Yapımında: Paulownia, çapının genişliği ve budaksız oluşuyla kolaylıkla sunta yapımında kullanılabilir.Rahat kesilebildiği ve rendelenebildiğinden zorluk çıkarmaz.Çinde birçok fabrika 1.2-1.5 mm kalınlığında ağaç kaplamalı sunta üretmektedir.Zımparalanmış yüzeyi viskozitesi doğru yapışkanla 0.25 mm ye kadar inceltilebilir.Paulownia suntası yüksek miktarlarda mobilya yapımında, kaplama da paketlemede ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.
D) Mobilya Yapımında: Paulownia masa ve sandalye yapımında kullanılmaktadır.Özellikle kutu bardaklık ve raf için uygundur.Duman ve zararlı böceklere karşı yüksek direnci kullanışlılığını arttırır.12 yaşındaki paulownialar yağ şarap ve bira varilleri için kullanılmaktadır.Hafif yapısının yanında yazın serin kışın sıcak tutabilen dokusu arı kovanları için uygun atmosferi eksiksiz sunmaktadır.
E) Çiftlik aletleri: Sert ve hafif yapısı tarım aletleri için bilinen gürgen ve çamdan daha pratik bir alternatif sunmaktadır.Paulowniadan yapılan harman teknesi ,Cunninghamia lanceolata dan daha fazla dayanır.Çin in kimi eyaletlerinde Paulownia lar çok amaçlı direkler için de kullanılmaktadır.
F) El Sanatlarında:Japonya, Çin ve diğer Kuzey Doğu Asya ülkelerinde Paulownia sanatkarların ellerinde ağaç vazolara , buda heykellerine, ahşap balıklara, madalya ve mücevher kutularına dönüşmektedir.Ağacın işleme kolaylığı kutuların içerisine değerli taşların oyulmasına olanak tanır.
G) Diğerleri : Paulownia sörf tahtası, kızak, sal, karatahta yapımında ,kömürü karakalem, siyah toz,havai fişek,endüstriyel aktif karbon ,kabuğu da kumaş boyasında kullanılmaktadır.
H) İlaç Yapımında: Paulownia nın yaprağı, kerestesi ve meyvası bronşit tedavisine ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında balgam sökücü özelliğe sahip olan ilaçların yapımında kullanılır. İlaç tablet ve enjeksiyon olarak hazırlanır. Tomentosa yaprakları ursolik asit, C30H4803, matteucinol, C18H18O5 ,odunsu dokusu paulownin, C20H18O7@CH3OH ve-Sesamin, kabukları syringin, C17H24O9@H2O ve catalpinoside, meyvası asit, şişmanlatan yağlar, flavanone ve alkoloid içerir. Yaprakları ve meyvası su ile kaynatıldığında oluşan solisyon beyazlaşmış şaçlara renk katar ve aynı zamanda beslenmesine yardımcı olur. Yapraklarının ve ağaç parçacıklarından oluşan solisyon yorgun ayakların dinlenmesini sağlar. Farmokolojik deneyler meyve özlerinin astıma,
soğuk algınlığına ve kan basıncının düşmesine iyi geldiğini saptamıştır.
İ) Havanın Filtrelenmesinde: Büyük ve tüylü yapraklar tozun ve dumanın süzülmesinde önemli rol oynarlar. Szechuan vilayetinde hava kirliliğinin önüne geçebilmek için Paulownia dikimi yapılmış, sülfür dioksit oranı % 0.169 -1.140 iken diğer ağaçlar yaprak döküp ölürken paulownialar firesiz yaşamayı başarmış ve hava kirliliğinin yok edebilmiştir.
J) Hayvan Yeminde: Yaprakları ve çiçekleri domuz ,küçükbaş hayvan ve tavşan türleri için iyi bir besindir.Çiçek tomurcukları ve yapraklar yüksek oranlarda yağ, şeker ve protein ihtiva ederler.Paulownia yaprakları bazı baklagillerle yarışabilecek düzeyde azot içerir.Aynı zamanda kuvvetli bir gübre kaynağıdır.
Şehir Planlamaları
Diğer ağaçlardan ayrı ve çekici olması ve üstün özellikleri Paulowniaları kent ormanları konusunda ideal bir noktaya getirmektedir. Paulownialar sonbahar sonlarında ve kış aylarında uykudadır ve baharda sık dalları olmadığından dolayı tüm güneş ışınlarını geçirirler. Yaz gelince serin ve gölgeli bir alan meyadana getirirler. Yaprakları üzerindeki ince tüyler yardımı ile yaprakları büyük miktarda toz, duman, ve hava kirini emerek havayı temizler. Bir hektar Paulownia yılda 6 kilogram atmosferik kükürt emme kabiliyetine sahiptir. Çin'deki Chendou kentinde yoğun Paulownia ağaçlandırması sonucunda hava kirliliği %80 den daha fazla bir oranda azaltılmıştır. Paulownia dikim alanları gerek yağmur, gerekse atık sularının verimli kereste üretimine dönüştürebileceği yerlerdir. Atık suların denize ve nehirlere boşaltılmasının sorun olduğu yerler için çok iyi bir alternetif oluşturur

Tarımsal Uygulama
Paulownia buğday, pamuk, mısır, soyafasulyesi, yonca, patates, sebze ve çiçekler ile aynı anda yetiştirilebilir. Değerli bir bitkidir çünkü, toprak verimliliğini arttırır. Kışları ısıyı yükseltir, yazın ise ısıyı düşürür.
Buna ek olarak toprak ve hava rutubetini yükseltir.Paulownialar zirai uygulama konusunda aşağıdaki konularda çiftçilere çeşitli avantajlar sağlarlar:
Su seviyesini düşürerek tuzlanmayı önlerler.
Derin kök sistemi ile erezyonu engeller.
Ekinler üzerindeki rüzgar zararını engeler.
Toprak ve hava rutubetini yükseltir, dolayısı ile sulama ihtiyacını azaltır.
Yapraklarını döktüğü zaman, derin topraklardan çektiği besin maddelerini yüzeydeki toprağa aktarırlar.
Sonbaharda dökülen yapraklar küçük ve büyükbaş hayvanlar için çok değerli bir besin maddesidir.
İkici veya üçüncü yıl cinsel olgunluğa erişen ağaç ilkbaharda çiçek açar. Paulownia çiçekleri üç ay gibi uzun bir süre ağaç üzerinde kalır ve çok miktarda olur, bu bol miktarda bal üretimi demektir.
Paulownia dan, kısa aralıklarla çok miktarda değerli kereste üretimi mümkündür. Kesim periyodu 2 ile 16 yıl arasındadır. Sıcak ve rutubetli bölgelerde yetişen Paulownia çok hızlı bir gelişim gösterir. Hızlı büyüyen ağacın kerestesi daha yumuşak olur. Kerestesinin dünya pazarlarındaki m3 fiyatı 200$ - 500$ (US) arasında değişir.
Kesim yapıldıktan sonra mevcut kök yapısını kullanarak daha da güçlü bir şekilde yeniden büyür. Yeni fide yatırımı yoktur.

paulownia_kerestesi_fiziko_mekanik.jpg

Yararlanabileceğiniz diğer web siteleri için TIKLAYINIZ...

* Paulownia ağacının kullanım alanları nelerdir ?

KULLANIM ALANLARI
l. KERESTE:
Soluk sarı ve bal görünümünde, kokusuz, pürüzsüz ve budaksızdır. Kg/m3 e yüksek miktarda kereste çıkar. Düşük çekme (0.27-0.37), kırılma ve deforme olmama ayrıca çok yüksek ısı direnci gibi özel­likleri vardır. Selüloz oranı ise %46-49 arasında değişir
ll. BAL:
Nisan, Mayıs ve haziran aylarında Paulownia çok miktarda çiçek üretir. Bu ağaçtan üretilen bal, açık renk olup özel bir aroması yoktur, ancak yük­sek miktarda üretilir ve ticari karışımlar için ideal bileşim olarak kullanılır.
III. HAYVAN YEMİ:
Paulownialar çok geniş ve yüksek hacimde yaprak üretirler. Çin de bu yapraklar ni olarak kullanılır. Kuru yaprakların besin değeri yağ, şeker ve protein açısından zengin olup, ağırlıkları oranında tahıl ile aynı değere sahiptir.
IV.GÜBRE :
Paulownia kök sistemi toprağın çok derinlerine giderek, fidanlıktaki diğer ürünlerin ulaşamayacağı rutubet ve besin maddelerini alır. İşte bu derin top­rak tabakalardan alınan besinler ve rutubet, sonba­harda dökülen yapraklarla oluşan zengin örtüyü oluşturur. Paulownia yaprakları zengin nitrojen (azot) içermektedir ve rutubetli ortamlarda hemen dekompoze olarak gübre haline geçerler. Sürülen toprak, bu gübre ile karışarak toprağın verimliliğini arttırır.
V.RÜZGAR PERDESİ : (Wind Break)
Paulownia, geniş yaprakları sayesinde geniş bir alan kaplar. Bu nedenle özellikle deniz kenarında devamlı rüzgara açık konutların korunmasında kul­lanılabilir. Şekil verilmesi son derece kolay olan ağaçlarla; rüzgarın yön ve şiddeti dikkate alınarak Rüzgar kıran perdeleri tesis edilebilir.
VI.HAVA KİRLİLİĞİ :
Paulownia ağacının yaprakları toz, duman ve hava kirliliğini emerek temizliyor. Bir hektar, Paulovv­nia yılda 6 kg. atmosferik kükürt emme kabiliyetine sahip bulunuyor. Tesis edildiği kentlerde %80 oranında hava kirliliğini azalttığı gözlemleniyor.
Ülkemizde hava kirliliğini ve bu kirliliği azaltmak için çok az uğraşıldığını düşünürsek, Paulownia ağacı dikerek hem kendimize hem de çevremize hizmet etmiş oluruz. Ayrıca bu ağacın dikim alanları genel­de atık suların verimli kereste üretimine dönüştüre­bileceği yerler oluyor. Bunun yanı sıra spor, polen vb. uçucu organizmaları yoktur.
VII. EREZYON VE ENERJİ :
Paulownia derin kök sistemi sayesinde toprağı tutar ve neticede heyelanı (toprak Kayması) önler. Yine geniş yapraklarıyla rüzgar ve damla tesirinden toprağı korur.
Birçok gelişmiş ülke ısınmak için oduna dön­meye başlıyor. Bu ülkelerde evlere ısı verimi yüksek sobalar kuruluyor. Ayrıca Paulownianın ABD de bazı enerji santrallerinin etrafına enerji ormanı amaçlı dikildiği biliniyor.

Yararlanabileceğiniz diğer web siteleri için TIKLAYINIZ...

* Paulownia ağacının kerestesini kimler alıyor ?

Ülkemizde bu ağaç cinsinin kerestesi henüz odun endüstrisince tanınmamaktadır. Paulownia kerestesinin hedef endüstri sektörü mobilya sektörüdür. Bu sektördeki firmalar Paulownia kerestesini ithal ederek mobilya yapımında kullanıp elde ettikleri mobilyaları iç ve dış pazara satabilme konusunda ön çalışmaları tamamladıklarında iç pazar fiyatı belirlenebilecektir. Dış pazarda özellikle en büyük üretici olan Çin Paulownia kerestesini biçilmiş olarak ortalama 500 ABD $ / m3 fiyatla satmaktadır. Ayrıca Avustalyada m3 satış fiyatı 60 cm çapındaki tomruk için 300 A$, biçilmiş kereste için 1200 A$ dır.
Çeşitli dünya ülkelerinde Paulownia kerestesi üretilmesine rağmen Odun endüstrisi sektöründe kullanımı çok fazla yaygın değildir. Dünya ülkeleri kendi ülkelerinde doğal olarak yetişen hızlı gelişen türlerin ıslahını yaparak bu türlerin odun endüstrisinde kullanımına öncelik vermektedir. Ülkemiz için doğal hızlı gelişen türler olarak kavak ve okaliptüs örnek olarak verilebilir. Şayet ülkemizde Paulownianın yetişebileceği büyük alanlar olduğu kanıtlanabilirse ülkemiz için büyük bir avantaj olacaktır. Zira gelecekte sadece plantasyon ormanlarından kereste üretimi amacıyla kesim yapılacağından yerli türlerimizin yanısıra Paulownia kerestesinin odun endüstrisinde kullanımı iç pazar gereksinimini karşılamakta önemli bir unsur olacaktır. Paulownia nın bir başka avantajı tarım üretimine olanak tanımasıdır.

Yararlanabileceğiniz diğer web siteleri için TIKLAYINIZ...

Sitemizde alıcı ve satıcılara ait ilanlar mevcuttur. iletişim bilgilerinden ilgili kişilere ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki linki tıklayınız >>>>

http://www.paulowniaci.com/ilanlar/

ANASAYFA >>>